OFERTA:

Stowarzyszenie „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno” zaprasza wszystkich do zwiedzania odrestaurowanej w 2014 roku XIV-wiecznej Baszty Młyńskiej w Debrznie, potocznie zwanej Basztą Czarownic.

Oferta obejmuje: bezpłatne wejście do obiektu wraz z przewodnikiem, obejrzenie eksponatów znajdujących się w Baszcie, jak również możliwość przeprowadzenia warsztatów przyrodniczych, historycznych lub innych spotkań odpowiadających warunkom obiektu. Do tego celu obiekt wyposażony został w 30 miejsc siedzących oraz materiały i sprzęt dydaktyczny, tj. laptop, projektor, ekran multimedialny. Dla przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych oferujemy zwiedzanie za pakietami edukacyjnymi.

Obiekt składa się z kilku kondygnacji, z których każda pełni określoną funkcję. Mieści się tam: Punkt Informacji Turystycznej, Centrum Produktu Lokalnego,  Centrum Historii Regionu oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.

KONTAKT:

Baszta Młyńska w Debrznie
ul. Harcerska 1
77-310 Debrzno
tel. 501 615 448
e-mail: basztaczarownic@debrzno.pl
Facebook: Baszta Czarownic

GODZINY OTWARCIA:
środa – niedziela: 1100 – 1700

 

Poziom 0 – Punkt Informacji Turystycznej.

BAZA NOCLEGOWA BAZA GASTRONOMICZNA

Punkt zlokalizowany jest na poziomie „0” Baszty Młyńskiej. Powstał z myślą o osobach (lokalnej społeczności, turystach) zainteresowanych atrakcjami, jakie oferuje miasto i gmina Debrzno. W Punkcie można uzyskać informacje o aktualnej bazie gastronomicznej
i noclegowej, miejscach i bogactwach naturalnych, które warto zobaczyć, a także szlakach turystycznych (pieszych i rowerowych).

Dostępne są także publikacje, ulotki i foldery, w tym m.in.: publikacja wydana w dwóch językach – polskim i niemieckim: DEBRZNO, Historia-Przyroda-Turystyka, która zawiera bogaty zbiór informacji i zdjęć oraz Przyroda bogactwem regionu.

W Punkcie można również zakupić drobne pamiątki, m.in. pocztówki, kubki, parasole, koszulki, które przypominać będą pobyt w naszej urokliwej Gminie.

Poziom 0 –  Centrum Produktu Lokalnego

Centrum Produktu Lokalnego mieści się na poziomie „0” Baszty Młyńskiej. Stworzone zostało z myślą o lokalnych wytwórcach, tworzonych/ produkowanych przez nich wyrobach i potrzebą ich promocji. Zgodnie z definicją, produkt lokalny to wyrób lub usługa, z którą utożsamiają się mieszkańcy regionu, produkowana w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska,
z surowców lokalnie dostępnych. Produkt taki staje się wizytówką regionu poprzez jego niepowtarzalny charakter.

Gmina Debrzno może poszczycić się wieloma lokalnymi wytwórcami, których wyroby można zobaczyć właśnie w Centrum Produktu Lokalnego. Zasoby twórczości ludowej wyeksponowane są na specjalnie do tego przeznaczonych regałach. Część z tych produktów wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych, a dotyczy to wyrobów, których metody produkcji wykorzystywane są od co najmniej 25 lat. Do takich produktów należy m.in.:

  • „wianek debrzneński” wytwarzany przez miejscową cukiernię o nazwie „Angelika”,
  • miód leśny produkowany w Eko-Barć Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie
    w Biernatce,
  • syrop z mniszka lekarskiego produkowany przez Stowarzyszenie Solidarni „PLUS” Ośrodek Readaptacji EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie.

Oprócz produktów spożywczych znajdą tu Państwo również wyroby rękodzielnicze, wykonywane przez lokalnych mieszkańców, w tym, m.in. rzeźby z drewna, świeczki z wosku pszczelego, haft krajeński i kaszubski, przedmioty zdobione techniką decoupage, obraz olejny przedstawiający pejzaż, aniołki wykonane na szydełku, ręcznie robioną biżuterię ukraińską,
a także obraz zamku w Kwidzynie wykonany haftem krzyżykowym.

Produkt lokalny jest dla mieszkańców danego regionu pospolity, natomiast dla osób
z zewnątrz stanowi coś wyjątkowego i specyficznego. Staje się on wizytówką regionu poprzez wykorzystanie jego specyficznego i niepowtarzalnego charakteru oraz angażowanie mieszkańców w rozwój przedsiębiorczości.

Poziom I – Centrum Historii Regionu

Na spotkanie z historią Debrzna zapraszamy na poziom pierwszy Baszty Młyńskiej, gdzie zastaniemy czarno – białe reprodukcje fotografii przedstawiających wygląd miasta z czasów przedwojennych. Ponadto jest to miejsce wystaw prac artystycznych, np.: p. Andrzeja Cisonia, przedstawiających Debrzno sprzed wieków. Są one malowane akwarelą i piórkiem. Wystawa zatytułowana jest „Wariacje nt. Debrzno – Preussisch Friedeland”.

Dysponujemy również makietą przedstawiającą fragment miasta z rynkiem, kościołem, murami obronnymi i Basztą Młyńską. Jest ona wykonana z wypalanej gliny o rozmiarach 120 cm x120 cm i wysokości około 50 cm.

Na piętrze zamontowane zostały dwie gabloty, służące do zamieszczania ekspozycji czasowych. Przygotowywana jest również wystawa pt. „Debrzno w XIX – wiecznej widokówce”. Materiały udostępnił prywatny kolekcjoner, wielki pasjonat historii Debrzna. Zwiedzających zainteresowanych historią miasta zapraszamy więc do  Baszty.

Poziom II – Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.

Centrum zostało uroczyście otwarte 9 października 2014 roku. Ekspozycja dofinansowana została przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Centrum wyposażone zostało w sześć interaktywnych stanowisk: dwa nowoczesne mikroskopy wraz z preparatami do obserwacji, lunety wraz ze słuchawkami, na których nagrano odgłosy ptaków występujących w okolicznych lasach, tablety, na których obejrzeć można zdjęcia rezerwatu Miłachowo wraz z unikalną na tym terenie roślinnością kserotermiczną oraz zdjęcia roślinności występującej w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny rzeki Debrzynki, magnetyczne puzzle naścienne oraz gry magnetyczne.

Tak przygotowane Centrum stało się atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Jest to interesujące połączenie zabawy z poszerzaniem wiedzy ekologicznej na temat naszego lokalnego środowiska przyrodniczego.

Na poziomie drugim zamontowany został projektor, ekran multimedialny oraz ławeczki na 30 miejsc siedzących. Ta infrastruktura wykorzystywana jest do przeprowadzenia warsztatów przyrodniczych, historycznych lub innych spotkań odpowiadających warunkom obiektu.

Od września 2020 roku dostępna jest do obejrzenia wystawa zdjęć i rysunków przedstawiająca faunę i florę naszej okolicy, prace wykonane przez lokalnych miłośników przyrody i fotografii.

Ponadto Stowarzyszenie oferuje gotowe scenariusze zajęć oraz karty pracy dla nauczycieli, dzieci i młodzieży, które zostały opracowane przez Zespół Nauczycieli ds. Edukacji ekologicznej Gminy Debrzno w ramach zrealizowanego projektu pn.: „Debrzeńska edukacja ekologiczna”., dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Gdańsku oraz środków finansowych Stowarzyszenia.

Dostępne pakiety edukacyjne:

  1. Pakiet ekologiczny  „Piotruś” dla 5-6 latków.
  2. Pakiet „I ja potrafię segregować śmieci” dla 5-6 latków.
  3. Pakiet „Las i jego mieszkańcy” dla grupy przedszkolnej.
  4. Pakiet „Poznajemy gatunki chronione” kl. VI-VII SP.
  5. Pakiet „Gospodarowanie odpadami” kl. VI-VII SP.
  6. Pakiet „Nauka poszła w las” kl. IV SP.
  7. Pakiet „Cudze chwalicie , swego nie znacie” kl. IV-VI SP.
  8. Pakiet „Nasze rady na elektroodpady” kl. IV-VI SP.
  9. Pakiet „Rezerwat Miłachowo- ochrona przyrody”.
  10. Pakiet „Z przyrodą za pan brat”.
  11. Pakiet „W poszukiwaniu elementów krajobrazu naturalnego i wytworzonego przez człowieka” kl. IV-VI SP.
  12. Pakiet „Tam gdzie szumi las”.

Zachęcamy do stosowania innowacyjnych form nauczania poprzez zabawę, zmianę otoczenia oraz poznanie walorów historycznych i przyrodniczych naszych terenów.

Zapraszamy do Baszty Młyńskiej i do zwiedzania naszej okolicy.

Aktualne informacje nt. wydarzeń organizowanych w Baszcie znajdą Państwo na stronie Stowarzyszenia – www.stowdeb.pl oraz  w mediach społecznościowych i na profilu Facebook – Baszta Czarownic.

Skip to content